Dagens begynnelse
Fra tidlig på morgenen av, veldig tidlig til å være helg, kunne man se folk som vandret hit og dit inni Smølahallen.

Fra tidlig på morgenen av, veldig tidlig til å være helg, kunne man se folk som vandret hit og dit inni Smølahallen. Høre ekkoet fra instrumenter gjennom alle rommene og kjenne frysninger nedover ryggen fra alle stemmene som testet mikrofoner på scenen. Lydprøvene hadde begynt, men mange flere var allerede i full gang. Arrangører møtte opp i 10-11 tiden, og startet med oppgavene sine. Mens de fleste ansvarlige voksnene har vært her siden 9-tiden. Mange har forhåpninger om at denne dagen kommer til å bli bra og rik på minner, noen gruer seg, noen gleder seg, andre, begge deler.
Deltakerne som har de første lydprøvene har allerede kommet, men stadig vekk kommer det flere og flere som skal opptre. Magnhild bak bordet i mottakskomiteen sitter med et smil, deler ut bånd og ramser opp hver og en som kommer gjennom døren til garderobene. Før de går dit, møter de en gruppe personer utkledd med gøyale kostymer, klare til å ta deg med på en omvisning rundt om i hallen. Kanskje kan det hende du får en god klem og støtte som kan oppmuntre hvis du ikke har det så bra.


Mange sitter på tribunene for å få hørt på musikken, bare beundrer glimtene de får høre før forestilling. Mens personene som styrer lydanlegget sitter å får svetteperler i hårfestet. Folk titter på kunstutstillingene, i rommet ved siden av lages all mat til forestilling. Noen sitter bak disken med bord fylt med kaker og bakervarer, andre sitter å slapper av i greenroom. I en av garderobene er rommet fylt med kosmetikk, hårprodukter og speil, der hvor alle blir sminket og ordnet på hvis det er ønskelig.
Alt er som det skal være denne dagen, folk stresser og folk slapper av. Noen jobber mye, andre liker helst å ta det med ro. Dagen her blir bra!