Gjermund Landrø

Å delta på UKM gjør noe med selvtillit, innsatsvilje og interessen for musikk.

Å delta på UKM gjør noe med selvtillit, innsatsvilje og interessen for musikk. For min del betydde det at jeg øynet muligheter, sier Gjermund Landrø. De siste årene har han levd av musikk.

– Allerede første gangen jeg var med på UKM fikk jeg en følelse av hva det ville si å være musiker. Jeg fikk en helt ny horisont og et langt større perspektiv på musikk. Jeg øynet muligheter. Sånn sett har UKM vært essensielt for at jeg satset så hardt på musikk senere, sier Gjermund Landrø.

Han har deltatt på Ungdommens Kulturmønstring fire-fem ganger. Alle gangene med saksofon som instrument. Bandene varierte og hadde mer eller mindre fantasifulle navn som Berkåk Saxofonkvartett, Uphoria og Affen Machen Sein. Senere ble hobbyen heltidsgeskjeft gjennom folkrockbandet Gåte hvor Gjermund spilte både saksofon, gitar, bass og tangenter.

Viktig å treffe likesinnede
For Gjermund var det å komme utenfor kommunegrensene i tidlig alder og treffe andre musikkinteresserte avgjørende for hans musikalske utvikling. Hvis tilbudet der man vokser opp er begrenset til korps og blåseinstrumenter er det begrenset hva man vet er mulig. Jeg stortrivdes med å spille i skolekorps på Berkåk, men gjennom å delta på UKM ble jeg del av et musikkmiljø som var langt større. Det å få være med på fylkes- eller landsmønstring, og få opptre på en scene med proff lyd- og lys, er en sjelden mulighet for unge musikkinteresserte. På UKM får man prøvd seg og det er kjempeviktig.

Han mener det å være musiker handler mye om hvordan holdning man har til det å holde på med musikk. Man må føle seg som en spellemann, og da er det viktig å ha et miljø rundt seg som er med på å forme deg som musiker, mener Gjermund.

Første gangen han deltok på UKM var han tidlig i tenårene og ganske så uvitende om at musikk skulle bli en så viktig del av livet hans senere. Man må nok være eldre enn 13 år før kan se tilbake og forstå betydningen av å delta på Ungdommens Kulturmønstring. Jeg vil komme med en appell til ungdommen om at de melder seg på. Å delta på et slikt arrangement vil garantert gjøre noe med dem som personer. Selv sitter jeg igjen med veldig gode minner og opplevelser. Det var betydningsfullt, slår han fast.

Står på scenen igjen
Etter seks år i Gåte, hvor han blant annet var med på å vinne en Spellemannspris, var han i 2006 i gang med nye bandprosjekt. Sammen med Per Borten, Even Granås, Hans Frønes og Håkon Pettersen startet han bandet New Violators. Vi har alle minst ti års banderfaring og er nå sikrere på hva vi vil med musikken. New Violators har et stort lydbilde med mye piano og en del synth. Det er new wave rock men med skikkelig popstruktur på låtene og en touch av Bruce Springsteen, forklarer Gjermund.

Sommeren 2006 stod festivaljobbing på agendaen. Vi skal spille på Storås, Øyafestivalen, Slottsfjellfestivalen og Trænafestivalen. Det blir knallbra, jeg gleder meg vilt, sier Gjermund Landrø.

UKM intervjuet Gjermund i 2006